Yönetmelikler


» Menemen Eğitim Tesisi

                  Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksekokulu‘na bağlı olarak 1986 -1987 öğretim yılında faaliyete başlayan Seramik Programı 2009 – 2010 öğretim yılında bölümün adı Seramik, Cam ve Çinicilik olarak değiştirilmiştir. Programımızın eğitim-öğretimini sürdüreceği Menemen Eğitim Tesisi binamızın açılışı  27 Kasım 2012 tarihinde gerçekleştirilmiştir. 

 

 

               Menemen Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Menemen Eğitim Tesisi binamızın açılış töreni, Ege Üniversitesi Rektörü, Ege Üniversitesi Senato Üyeleri, Dekanlar, Öğretim Üyeleri, Personel, Menemen Kaymakamı, Menemen Belediye Başkanı, İzmir Esnaf Odaları Birlik Başkanı, Muhtarlar, Öğrenciler ve Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri katılımı ile açılış gerçekleştirilmiştir.

 

 

        Törende Konuşan Ege Üniversitesi Rektörü Candeğer Yılmaz, Ege Üniversitesi’nin Menemen’de Ziraat Fakültesi’ne bağlı bir uygulama çiftliğinin de bulunduğunu, "Menemen ve onun toprağı üstünde oluşturduğu sanatı üzerinde ne yapabiliriz’ diye düşündüklerinde var olan seramik, cam ve çinicilik bölümünün bu ilçede faaliyet yürütmesine karar verdiklerini belirtti.

 

           Menemen’de Seramik, Cam ve Çinicilik programı açılması için üniversite senatosunda karar aldıklarını ifade eden Candeğer Yılmaz, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin’le de protokol imzaladıklarını söyledi.Protokol gereği eğitim tesisini açılışını yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Candeğer Yılmaz, şöyle konuştu: "Açılışını yaptığımız bu tesisle birlikte burayı seramik vadisi haline getirmeliyiz. Japon ve Çinli Sanatçılarla irtibata geçildi. Burası uluslararası sanatçıların yüksek lisans doktora öğrencilerinin bir merkezi haline getirilmeli. Geleneksellikle geleceği birleştirme hedefindeyiz.Menemene’de daha çok kullanım eşyası olarak kullanılan bir toprak sanatı var. Bunun çeşitlendirilerek, daha estetik çok farklı bir kalkınma modeline dönüştürmek istiyoruz.’

 

             Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin de 2009 yılında tüzel kişiliği sona ererek kapatılan Koyundere Belediyesi hizmet binasını Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksekokulu’na tahsis ettiklerini kaydetti.Menemen denildiğinde akla tarım topraklarının geldiğini, bu topraklar içinde en iyi testi, en iyi saksının üretildiğini ifade eden Şahin, "İlçemizden geçip de testi almayan, saksı almayan yoktur. Bununla özdeşleşerek bununda bilim dalını ilim dalını, Menemende gerçekleştiriyoruz.Bundan sonrada bu okulu geliştirmek ve büyütmek için mücadele edeceğiz’ diye konuştu.

 

           Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof.Dr.H.Semih Güneş ise Menemendeki potansiyel toprakla, Ege Üniversitesi’nin gücünü birleştirmeye çalıştıklarını, programa örgün öğretimde 50 öğrenci aldıklarını ifade etti. 


English Web Site Türkçe Web Site egemyo

Ege Meslek Yüksekokulu, Bornova / İZMİR
Telefon: ( 0 232 ) 373 62 19 | Fax: ( 0 232 ) 388 75 99 | e-posta: egemyo@mail.ege.edu.tr