Programlarımız


Mekatronik

Program Tanımları
 
 
Kuruluş
2012 yılında kurulmuş ve 2013-2014 öğretim yılında ilk öğrencilerini kabul etmiştir.
Kazanılan Derece
Mekatronik Teknikeri
Derecenin Düzeyi
Ön Lisans
Kabul ve Kayıt Koşulları
Yapılan akademik sıralamaya göre Meslek Liselerinin ilgili bölümlerinden veya LYS sınavı sonucuna göre kayıt yaptırılmaktadır.
Önceki Öğrenmenin (formal, in-formal, non-formal) Tanınması Hakkında Kurallar
Meslek Lisesinde verilen MEB tarafından yürütülen müfredat tanınmaktadır.
Yeterlilik Koşulları ve Kuralları
Yok.
Program Profili
Mekatronik ile ürün ve hizmet üreten sektörlerin ilgili bütün alanlarında hizmet vermek üzere, Mesleki Yeterlilik kurumu 5. Seviye mesleki ve akademik yeterlilikleri kazanmış teknikerler yetiştiren ön lisans programı sunulmaktadır. Her yıl örgün 30 öğrenci kabul etmektedir.
Mezunların İstihdam Profilleri (örneklerle)
Mezunlar fabrikalarda üretim, bakım teknikeri olarak, pazarlama teknikeri, teknik servis teknikeri olarak veya ar-ge bölümlerinde yardımcı teknik eleman olarak istihdam edilmektedir.
Üst Derece Programlarına Geçiş
ÖSYM tarafından belirlenen mühendisliklere dikey geçiş sınavı ile geçilebilmektedir.
Sınavlar, Ölçme ve Değerlendirme
Ege Üniversitesi Eğitim Öğretim Yönetmeliği çerçevesinde, her ders için ayrı ayrı yazılı, uygulamalı, sözlü değerlendirmeler yapılır. Bu değerlendirmeler dersler için belirlenen ve duyurulan ağırlıklarla başarı notuna dönüştürülür ve dersin AKTS değeri ile orantılı biçimde birikimli akademik ortalamaya katılır.
Mezuniyet Koşulları
Programda İngilizce hazırlık zorunludur. Hazırlık sınıfını başaran öğrenciler İngilizce müfredata tabi olurlar, bu müfredatta derslerin en az %30 İngilizcedir. Başarısız olan öğrenciler Türkçe müfredatı tabi olurlar Ön lisans programı dört yarıyıl ve 8 hafta endüstri eğitimi (staj) olarak tanımlıdır ancak toplam süre kısıtlaması yoktur. Mezun olabilmek için öğrenciler eğitim müfredatında yer alan zorunlu ve seçmeli dersleri alarak 120 AKTS toplamaları ve 8 haftalık endüstri eğitimini (staj) tamamlamaları gerekmektedir.
Çalışma Şekli (Tam Zamanlı, e-öğrenme )
Tam Zamanlı
Adres ve İletişim Bilgileri (Program Başkanı, AKTS/DS Koordinatörü)
Ege Üniversitesi Ege MYO Mekatronik Programı, Bornova 35100, İzmir Program koordinatörü: Yar. Doç. Dr. Mustafa Engin Tel:+90 232 311 10 10 – 25 48 Fax:+90 232 388 75 99
E-Mail:mustafa.engin@ege.edu.tr
Bölüm Olanakları
2014 Yılında İZKA destekli prosi kapsamında Otomasyon ve Robotik, Proses kontrol ve Ölçme, Hidrolik ve Pnömatik Laboratuvarları kurulmuştur. bu laboratuvarlara ek olarak Elektronik, Makine, Kontrol ve Otomasyon teknolojisi programlarının laboratuvarları kullanılmaktadır. Ayrıca Ege Üniversitesi Bornova Kampüsünün spor, kültür ve sosyal altyapısı da öğrencilerimizin kullanımına sunulmaktadır.

              

 


English Web Site Türkçe Web Site egemyo

Ege Meslek Yüksekokulu, Bornova / İZMİR
Telefon: ( 0 232 ) 373 62 19 | Fax: ( 0 232 ) 388 75 99 | e-posta: egemyo@mail.ege.edu.tr