canlı destek

Grafik Tasarımı Hakkımızda

Kuruluş         

2006-2007 Eğitim-Öğretim döneminde Açıkhava Reklam Ürünleri ve Serigrafi Programı olarak açılmıştır. İzmir Ticaret Odası, ARED(Açıkhava Reklamcıları Derneği), Say Reklamcılık, Yapı Dekorasyon, Proje Taahhüt San. Tic. A.Ş. ile İzmir Reklamcılar Derneği destekleriyle sektöre ara eleman yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. 2009-2010 Eğitim-Öğretim döneminde YÖK' nun aldığı kararla Grafik Tasarım Programı adıyla eğitim öğretime devam edilmektedir.

Kazanılan Derece

Ön lisans diploması ve “Grafik Teknikeri” ünvanı verilir.

Derecenin Düzeyi

Ön Lisans

Kabul ve Kayıt Koşulları

ÖSYM sınavı ile

Önceki Öğrenmenin (formal, in-formal,non-formal) Tanınması Hakkında Kurallar

YOK

Yeterlilik Koşulları ve Kuralları

Grafik Tasarımı Programı'na kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerin ortaöğretim programını bitirmeleri gerekmektedir. Meslek lisesi çıkışlı öğrencilerin sınavsız geçiş yapabilmek için Yüksek Öğrenim Kurumu'nun belirlediği ortaöğretim program mezunu olmaları gerekmektedir.

Program Profili

Grafik Tasarım Programı'nda öğrenim gören öğrenciler, teori derslerini Ege Meslek Yüksekokulu dersliklerinde uygulamalarını ise bilgisayar laboratuarlarında ve program atölyelerinde yapmaktadırlar.. Öğrenci profilinin yaklaşık %100 meslek lisesi çıkışlı öğrencilerden oluşmaktadır. Programın toplam öğrenci kontenjanı (örgün öğretime) 40 öğrencidir.

Mezunların İstihdam Profilleri (Örneklerle)

Mezunlarımız reklam sektöründe, basım yayın sektöründe v.b geniş alanlarda çalışma imkanı bulmaktadır. Özellikle reklam üretim ve tasarımı ile ilgili işletmelerde ve baskı işletmelerinde uygun işlerde istihdam edilmektedirler.

Üst Derece Programlarına Geçiş

Program mezunları, Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile çeşitli üniversitelerin Fotoğraf Fotoğraf ve Video Grafik Sanatlar ve Grafik Tasarım, Grafik Sanatları, Grafik Tasarım, Grafik Tasarımı Görsel İletişim Tasarımı ve İletişim Tasarımı

Sınavlar Ölçme Ve Değerlendirme

Öğrencinin vize puanının %40'ı ve final puanının %60'ı toplanarak başarı notu belirlenir. Başarı notuna, ödev, proje, rapor ve quiz gibi bazı değerlendirme ölçütleri de etkilidir. Uygulamalı derslerde, uygulamadan başarılı olamayanlar final sınavına girme hakkını elde edememektedirler. Ayrıca, dersi tekrar aldığı zaman uygulamalara ve derslere davam zorunluluğu da söz konusu olmaktadır.Öğrencilerin bir üst sınıflan ders alabilmeleri için 1. yıl AGNO ortalamasının 1.80' den büyük olması ve mezun olabilmesi için bütün derslerden başarılı olmalı ve AGNO ortalaması en az 2.00 olması gerekmektedir.

Mezuniyet Koşulları

4 Yarıyılda toplam 120 AKTS (ECTS) lik dersten ve EDÖ ( stajlardan ) başarılı olmak.

Çalışma Şekli (Tam Zamanlı, e_öğrenme)

Tam Zamanlı

Adres ve İletişim Bilgileri (Program Başkanı, AKTS/DS Koordinatör)

PROGRAM KOORDİNATÖRÜ: Öğr. Gör. Bedia Zeynep ÇAKAR 

İLETİŞİM : Ege Üniversitesi Kampüsü Ege Meslek Yüksekokulu Grafik Tasarımı Programı 35100 Bornova-İzmir ;

TELEFON : +90 232 311 3078 - FAKS :0 232 388 75 99

E-POSTA :bedia.zeynep.cakar@ege.edu.tr

Bölüm Olanakları

Grafik Tasarım Atölyesi, Sing Atölyesi, Serigrafi ve Dijital Baskı Atölyesi, Çizim Atölyesi ve Ege Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Laboratuarları

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ