Çerez Örnek
canlı destek

KONTROL VE OTOMASYON TEKNOLOJİSİ HAKKIMIZDA

Kuruluş         

            Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Programı 1996–1997 Eğitim–Öğretim yılında Dünya Bankası ve YÖK’ ün II. Endüstriyel Eğitim Projesi kapsamında Dünya Bankası desteği ile Kontrol Sistemleri Teknolojisi Programı adı altında örgün öğretim olarak açılmıştır. 2000-2001 öğretim yılında Ege Meslek Yüksekokulu Yönetim Kurulu kararıyla programın adı Endüstriyel Otomasyon Teknolojisi olarak değiştirilmiştir. MEB-YÖK Meslek Yüksekokulları Program Geliştirme Projesi kapsamında ders içerikleri ele alınan 15 programdan biri olan programımız 2002-2003 öğretim yılından itibaren projenin önerisiyle Endüstriyel Otomasyon Programı adını almış ve aynı yıl ikinci öğretime de başlamıştır. 2010 yılında Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi programı adını alan programımız halen örgün ve ikinci öğretim olmak üzere eğitim devam etmektedir.

Kazanılan Derece     

Ön lisans diploması ve “Tekniker” ünvanı verilir.

Derecenin Düzeyi

Ön Lisans

Kabul ve Kayıt Koşulları

ÖSYM sınavı ile

Önceki Öğrenmenin (formal, in-formal,non-formal) Tanınması Hakkında Kurallar

YOK

Yeterlilik Koşulları ve Kuralları

YOK

Program Profili

Program; Endüstriyel Otomasyon konusunda deneyimli elektronik mühendislerine hem teorik bilgisiyle hem de uygulamadaki el becerisiyle yardımcı olacak nitelikli ara teknik eleman yetiştirmektedir.

Mezunların İstihdam Profilleri (Örneklerle)

Eğitimde; gıda, kimya, petrokimya, elektronik, v.b. sektörlerde üretim yapan işletmelerin üretim hatlarında kullanılan makinelerin bakım, onarım, kalibrasyonu ile bu cihazların otomatik kontrolünde kullanılan kontrol cihazlarının kullanımı ve programlanması gibi işlerde çalışacak bilgi ve beceriye sahip olan nitelikli ara elemanlardır.

Üst Derece Programlarına Geçiş

Dikey geçiş sınavı (DGS) ile ilgili bölümlere devam edebilirler.

Sınavlar Ölçme Ve Değerlendirme

Vize notunun başarı notuna katkısı %40’dır. Final sınavının başarı notuna katkısı ise %60’dır. Öğrencilerin bir üst sınıflan ders alabilmeleri için 1. yıl AGNO ortalamasının 1.80' den büyük olması ve mezun olabilmesi için bütün derslerden başarılı olmalı ve AGNO ortalaması en az 2.00 olması gerekmektedir.

Mezuniyet Koşulları

4 Yarıyılda toplam 120 AKTS (ECTS) lik dersten ve EDÖ ( stajlardan ) başarılı olmak.

Çalışma Şekli (Tam Zamanlı, e_öğrenme)

Tam Zamanlı

Adres ve İletişim Bilgileri (Program Başkanı, AKTS/DS Koordinatör)

PROGRAM KOORDİNATÖRÜ : Dr.Öğr.Üyesi Dilşad ENGİN;

İLETİŞİM: Ege Üniversitesi Kampüsü Ege Meslek Yüksekokulu Kontrol Otomasyon Teknolojisi Programı 35100 Bornova–İzmir ;

TELEFON NUMARASI : 0232 311 14 64  FAKS NUMARASI : 0 232 388 75 99;

E–POSTA : dilsad.engin@ege.edu.tr

Bölüm Olanakları

Program, Dünya Bankası desteği ile kurulduğu için araç–gereç ve deney setlerine sahiptir. Eğitim, mevcut olanaklarla % 40 teori, % 60 uygulama şeklinde verilmektedir. Endüstriyel Otomasyon Programı’nın kullandığı bir laboratuar bulunmaktadır. Bu laboratuarda eğitim amacı ile kullanılan belli başlı alet ekipmanlar şunlardır: i)Hidrolik ve Pnömatik Deney Eğitim Seti, ii) Süreç Ölçümleri Eğitim Setleri, iii) Programlanabilir Denetleyiciler (PLC), ve iv) Bilgisayarlı Kontrol Deney Setleridir. Bunların yanı sıra ilgili derslerde Endüstriyel Elektronik Programı’ndaki Sayısal Elektronik, Mikroişlemciler ve Analog Elektronik laboratuarları ile Elektrik Programı Otomatik Kumanda laboratuarları da kullanılmaktadır.

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ