Çerez Örnek
canlı destek

Mobilya ve Dekorasyon Hakkımızda

Kuruluş                  

            Mobilya ve Dekorasyon Programı 2002-2003 Eğitim Öğretim yılında Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksekokulu bünyesinde sadece ikinci öğretim olarak eğitim ve öğretime başlamış; daha sonra da Örgün öğretimde de eğitim vermeye başlamıştır. Programımız 2022 yılı Temmuz ayında isim değişikliği yapılarak İç Mekan Tasarımı olarak değişitirilmiştir. 

Kazanılan Derece     

Ön lisans diploması ve “Mobilya ve Dekorasyon Teknikeri” ünvanı verilir.

Derecenin Düzeyi

Ön Lisans

Kabul ve Kayıt Koşulları

ÖSYM sınavı ile

Önceki Öğrenmenin (formal, in-formal,non-formal) Tanınması Hakkında Kurallar

Yok

Yeterlilik Koşulları ve Kuralları

Yok

Program Profili

Bu programda iki yıllık ön lisans düzeyinde teorik ve uygulama ağırlıklı eğitim verilmektedir. Özellikle Programda eğitim ve öğretim; teorik, uygulama, proje, atölye çalışmaları şeklinde sürdürülmektedir.

Mezunların İstihdam Profilleri (Örneklerle)

Mobilya endüstrisinde üretim yapan firmalar, ilgili konuda eğitimli olmaları nedeniyle teknik eleman ihtiyacına öncelikle programımız mezunu öğrencilerimizi tercih etmektedirler. Mobilya üretimi yapan firmalarda üretim planlama, AR-GE, projelendirme, CNC operatörlüğü, kalite kontrol, mobilya mağazalarında pazarlama elemanı vb. sahalarda çalışabilmektedirler.

Üst Derece Programlarına Geçiş

Dikey geçiş sınavı (DGS) ile ilgili bölümlere devam edebilirler.

Sınavlar Ölçme Ve Değerlendirme

Sınavlar ders geçme ve sınav yönetmeliklerine dersin özellikleri göz önüne alınarak teorik ve uygulamalı olarak yapılıp değerlendirilmektedir.  Vize notunun başarı notuna katkısı %40’dır. Final sınavının başarı notuna katkısı ise %60’dır. Öğrencilerin bir üst sınıflan ders alabilmeleri için 1. yıl AGNO ortalamasının 1.80' den büyük olması ve mezun olabilmesi için bütün derslerden başarılı olmalı ve AGNO ortalaması en az 2.00 olması gerekmektedir.

Mezuniyet Koşulları

4 Yarıyılda toplam 120 AKTS (ECTS) lik dersten ve EDÖ ( stajlardan ) başarılı olmak.

Çalışma Şekli (Tam Zamanlı, e_öğrenme)

Tam Zamanlı

Adres ve İletişim Bilgileri (Program Başkanı, AKTS/DS Koordinatör)

PROGRAM KOORDİNATÖRÜ: Öğr.Gör. İhsan ERSOY;

İLETİŞİM: Ege Üniversitesi Kampüsü Ege Meslek Yüksekokulu Mobilya ve Dekorasyon Programı 35100 Bornova-İzmir;

TELEFON: +90(232) 311 53 98  FAX: +90 232 388 75 99 ;

E-posta: ihsan.ersoy@ege.edu.tr

Bölüm Olanakları

Programımıza ait 800 m2 zemin alanı 150 m2 batar kat olmak üzere toplam 950 m2’ lik alanımız atölyemiz mevcuttur. Atölyemizde 1 sınıf, 1 Bilgisayar Lab., Malzeme Deposu, Cila hane, ve Geleneksel mobilya makinelerimiz vardır. Programımızda teorik, interaktif, görsel ve uygulamalı eğitim uygulanmakta olup ayrıca mobilya endüstrisinde sık kullanılan lisanslı paket programların ( Ar-con, Adeko, Kitchen Draw, Autocad 2d ve 3d vb.) eğitimi de verilmektedir.

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ