canlı destek

Otomotiv Gövde ve Yüzey İşlem Teknolojileri Hakkımızda

Program Tanımları          

Kuruluş

Programımız Akzo - Nobel Kemipol ve Bakırcı Otomotiv ile Ege Üniversitesinin; Üniversite -Sanayi işbirliği protokolü çerçevesinde 1997-1998 öğretim yılında örgün öğretim olarak başlıyan ve konusunda ülkemizin ilk önlisans programıdır.2003 yılında İkinci Öğretime başlamıştır.

Kazanılan Derece

Mezun öğrencilerimize "Oto Boya ve Karoseri Teknikeri " ünvanlı diploma verilmektedir.

ISCED-F kodu

Ön Lisans

Derecenin Düzeyi

Kabul ve Kayıt Koşulları

ÖSYM sınavı ve sınavsız geçiş ile öğrenci kabul edilmektedir.

Program Profili

Bu programda iki yıllık ön lisans düzeyinde teorik ve uygulama ağırlıklı eğitim verilmektedir. Özellikle oto boya ve karoseri doğrultma başta olmak üzere otomotiv servislerinde hasar ve servis danışmanlığı, sigorta şirketlerinde hasar uzmanlığı ve ekperlik alanlarında görev alabilecek gerekli ara teknik eleman yetiştirilmektedir.

Mezunların İstihdam Profilleri (örneklerle)

Öğrencilerimiz mevcut eğitim programına göre almış oldukları zorunlu ve seçmeli derslerle otomotiv servislerinin mekanikerlik dışında her alanlarında, sigorta şirketlerinde hasar uzmanı olarak, ekperlik alanında çalışabilecek şekilde tam donanımlı olarak yetiştirilmektedir. Ayrıa şu anda 8 öğrencimiz havaalanında uçak boyama sektöründe de çalışmaktadır.

Üst Derece Programlarına Geçiş

Mezun öğrencilerimiz Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile Teknik Eğitim Fakültelerinin Otomotiv ve Metal bölümlerine dikey geçiş yapabilmektedir.

Sınavlar, Ölçme ve Değerlendirme

Ders gereksinimine bağlı olarak sözlü ve/veya yazılı sınavlar, proje ve /veya sunumlar üzerinden notlar verilir.Değerlendirme 4'lü kredi sistemine göre yapılır. Yıl içi sınav değerlendirmesi; vize sınavı, projeler, ödevler ve uygulamalar ile belirlenmektedir. Yıl sonunda final sınavının % 60'ı yıl içi ortalamasının %40'ı geçme notunu belirlemektedir.

Adres ve İletişim Bilgileri (Program Başkanı, AKTS/DS Koordinatör)

Program Koordinatörü: Öğr.Gör. Mustafa İBİŞ

Email: mustafa.ibis@ege.edu.tr

Tel: 0232 311 14 67

Fax:0232 388 75 99

Adres: Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksekokulu, Otomotiv Gövde ve Yüzey İşlemleri Teknolojisi Programı, E.Ü. Kampüs, 35100 Bornova - İZMİR

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ