canlı destek

Seramik ve Cam Tasarımı Hakkımızda

 

ÖNEMLİ DUYURU: Seramik Programına Kayıtlanan öğrencilerimizin dersleri Ege Üniversitesi Bornova Kampüsü Ege Meslek Yüksekokulu Dersliklerinde görülecektir. 

Kuruluş                  

            Seramik ve Cam Tasarımı programı;Ege Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bünyesinde öğretim yılında örgün öğretim olarak açılmıştır. Daha sonra öğretim yılında ikinci öğretime de geçilmiştir.

Kazanılan Derece     

Ön lisans diploması ve “Seramik ve Cam Tasarımı” ünvanı verilir.

Derecenin Düzeyi

Ön Lisans

Kabul ve Kayıt Koşulları

ÖSYM sınavı ile

Önceki Öğrenmenin (formal, in-formal,non-formal) Tanınması Hakkında Kurallar

Seramik ve Cam Tasarımı Programı örgün ve ikinci eğitimde eğitim vermektedir. Programda sayısal dersler ağırlıklıdır. Programın eğitim planına göre öğrenciler orta öğretimde aldıkları temel dersleri pekiştirmekte ve üst bilgilerini almaktadır. Amaç öğrenciye mesleğin teoriğini öğretirken, uygulama ile teorik bilgileri karşılaştırmasını sağlamak ve el becerisi ile ekip çalışmalarını güçlendirmektir.

Yeterlilik Koşulları ve Kuralları

YOK

Program Profili

Seramik ve Cam Tasarımı Programında öğrenim gören öğrenciler, teori ve uygulama derslerini Ege meslek Yüksek Okulu derslik ve atölyelerinde almaktadır. Öğrenci profilinin %70 i meslek lisesi %30 u ise düz lise çıkışlı öğrenciler oluşturmaktadır. Programın toplam öğrenci kontenjanı(örgün öğretime 40+ikinci öğretime 40) 80 öğrencidir.

Mezunların İstihdam Profilleri (Örneklerle)

Program mezunlarının istihdam alanları; seramik fabrikaları ve seramik atölyeleridir. Mezunlar kamu ve özel sektörde istihdam edilebildikleri gibi kendi iş yerlerini de açabilirler.

Üst Derece Programlarına Geçiş

Dikey geçiş sınavı (DGS) ile ilgili bölümlere girebilmektedirler.

Sınavlar Ölçme Ve Değerlendirme

Sınavlar ders geçme ve sınav yönetmeliklerine dersin özellikleri göz önüne alınarak teorik ve uygulamalı olarak yapılıp değerlendirilmektedir.  Vize notunun başarı notuna katkısı %40’dır. Final sınavının başarı notuna katkısı ise %60’dır. Öğrencilerin bir üst sınıflan ders alabilmeleri için 1. yıl AGNO ortalamasının 1.80' den büyük olması ve mezun olabilmesi için bütün derslerden başarılı olmalı ve AGNO ortalaması en az 2.00 olması gerekmektedir.

Mezuniyet Koşulları

4 Yarıyılda toplam 120 AKTS (ECTS) lik dersten ve EDÖ ( stajlardan ) başarılı olmak.

Çalışma Şekli (Tam Zamanlı, e_öğrenme)

Tam Zamanlı

Adres ve İletişim Bilgileri (Program Başkanı, AKTS/DS Koordinatör)

Öğr.Gör. Beril ŞENOL;

İLETİŞİM: Ege Üniversitesi Kampüsü Ege Meslek Yüksekokulu Seramik ve Cam Tasarımı Programı 35100 Bornova-İzmir

TELEFON: +90(232) 311 51 08  FAX: +90 232 388 75 99 ;

E-posta: beril.senol@ege.edu.tr

Bölüm Olanakları

Bir dönem haftada dört saat Manisa Serel A.ş. Sıhhi Tesisat fabrikası, bir dönemde haftada 4 saat Kemalpaşa Ege Seramik A.Ş. Yer ve Duvar karosu Fabrikasında pratik eğitim görülmektedir. Bunun dışında öğrenciler her dönem 3 saat seramik laboratuarı ve seramik atölyesinde endüstriyel ve sanatsal çalışmalarda bulunmaktadır.

 

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ